Inhalacje Twojego dziecka mogą stać się przyjemne

Po co komu inhalacje?

O niezwykłej skuteczności inhalacji jako metody dostarczania leku do organizmu wiedziały już nasze prababcie, a wiedzę tą z umiłowaniem wykorzystywały nasze babcie i mamy – któż z nas nie pamięta ziołowych „parówek” na katar i inne infekcje. Dziś, inhalacja jest powszechnie stosowaną i przede wszystkim skuteczną metodą na leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

inhalator

Autor: Thomas Widmann
Źródło: http://www.flickr.com

Dostarczenie do organizmu leku w postaci pary jest niezwykle skuteczne – sprawia, że leczenie takich popularnych u dzieci schorzeń jak katar czy zatkane zatoki jest bardzo proste.

Inhalacje działają również na poważniejsze choroby, takie jak astma, alergie czy zapalenie oskrzeli, jednak przy bardziej poważnych schorzeniach popularna „parówka” nie jest wystarczająca – dla uzyskania dobrego i pewnego efektu konieczne jest użycie specjalistycznego inhalatora bądź nebulizatora. Dzieci jednak nie za bardzo lubią widok klasycznego, medycznego inhalatora i często wzbraniają się przed wykonaniem zabiegu płaczem i niepoprawnych zachowaniem. O ile ze starszymi dziećmi jesteśmy w stanie poradzić sobie przede wszystkim rozmową i tłumaczeniem, o tyle nasze kochane maluchy wymagają specjalnego podejścia – jednym ze sposobów jest przedstawienie takiego zabiegu jako zabawy.

Dziecko i rodzic, chłopiec

Autor: Monthly_M
Źródło: Fotolia

W jaki sposób sprawić, że inhalacja nie będzie problemem?

Większość małych dzieci bardzo łatwo jest zainteresować różnego rodzaju zabawami i zabawkami, skutecznie odwracając uwagę od głównego celu naszej zabawy. Jeżeli nieprzyjemna część zabiegu będzie trwać tylko krótką chwilę, to dziecko uzna to za niezbędny „wysiłek”, potrzebny do kontynuowania przyjemnej zabawy. Wykształcenie takiego nawyku wymaga od wykonujących zabiegi nieco cierpliwości – schemat tworzenia nawyku może trwać od 10 do 30 dni. Warto więc zaplanować cały proces w taki sposób, by był jak najmniej wyczerpujący i dla rodzica, i dla dziecka.

Co możemy wykorzystać, by zmienić zabieg w zabawę?

Oczywistym elementem każdej takiej zabawy-zabiegu musi by nagroda dla dziecka. Ten element pragniemy jednak pozostawić rodzicom, którzy najlepiej znają swoje dzieci. Dla urozmaicenia zabiegów możemy użyć także nowych nebulizatorów, takich jak np. inhalator pingwin, który sam w sobie jest zabawką dla dzieci, posiadającą cechy profesjonalnego inhalatora. Ma zabawny kształt, który z łatwością odciągnie uwagę dziecka od nieprzyjemności związanych z inhalacją. Wykorzystując ten sposób możesz sprawić, że Twoje dziecko polubi inhalację, a ty zredukujesz swój poziom stresu.