Krótki poradnik o tym, jak kąpać noworodka

Każda kochająca mama uwielbia dbać o swoje dziecko. Jego pielęgnacja w pierwszych dniach i miesiącach życia to bezpośrednie pokazanie miłości i uczucia, jakim młoda mama darzy swojego potomka. Jednocześnie, wczesna pielęgnacja noworodka sprzyja zapoczątkowaniu mocnej więzi między matką a dzieckiem. Jak więc dbać o swoje dziecko tak, aby nie wyrządzić mu nieświadomej szkody?

Noworodek

Autor: Denis Postle
Źródło: http://www.flickr.com

Kąpiel noworodka – sama przyjemność dla mamy i dziecka.

Noworodki posiadają naturalną zdolność pływania – w końcu przez dziewięć miesięcy przebywały i rozwijały się właśnie w wodzie. Dlatego też nie ma żadnego niebezpieczeństwa w przygotowaniu kąpieli dla noworodka – częściej to właśnie rodzice są bardziej zdenerwowani i zestresowani niż sam noworodek! Powiedzmy jednak kilka słów o tym, w jaki sposób taką kąpiel przygotować, aby była obustronną przyjemnością.

Przygotowania – rzecz najważniejsza.

Bardzo ważną rzeczą przy kąpieli noworodka jest temperatura otoczenia – proponujemy neutralną temperaturę ok. 24 stopni Celsiusza. Zbyt niska temperatura sprawi, że nasze dziecko będzie nerwowo czekało na wyniesienie do cieplejszego pomieszczenia, wyższa sprawi, że zarówno rodzic jak i dziecko nie będzie miał czym oddychać w łazience.

Woda do kąpieli z kolei powinna mieć temperaturę ok 36-37 stopni Celsiusza – dzięki temu unikniemy szoku zmiany temperatury. Pamiętajmy też, że wanienka przystosowana do wielkości naszego noworodka jest dużo, dużo mniejsza niż standardowych wymiarów wanna, więc woda w niej dużo szybciej się schładza – nie przesadzajmy więc z czasem.

Śpiące dziecko

Autor: Jillian
Źródło: http://www.flickr.com

Delikatne środki do kąpieli – czyli jak nie podrażnić skóry naszego dziecka.

Neonatolodzy polecają, by pierwszą kąpiel noworodka przeprowadzić zaraz po powrocie matki ze szpitala. W ten sposób pozbędziemy się „przyniesionych” z zewnątrz bakterii i drobnoustrojów. Należy jednak pamiętać, że skóra noworodka jest zdecydowanie delikatniejsza niż skóra dorosłej osoby. Z tego też powodu nie powinniśmy stosować klasycznych żelów do kąpieli czy mydła – mogą one podrażnić delikatną skórę.

Jednak dzięki specjalistycznym produktom dla noworodków, takim jak na przykład Oilatum (dość mocno reklamowany w ostatnim czasie) nie musimy się bać o podrażnienia. Zawsze musimy być też zabezpieczeni na wypadek wystąpienia odparzeń – dobry krem bądź puder przeciw odparzeniom poradzi sobie znakomicie.

Pamiętajmy, żeby przede wszystkim być delikatnym i nie przeciążać młodego organizmu zbytnio. Równowaga i umiar jest w tym temacie niezmiernie polecana.