Jak poradzić sobie z dolegliwościami żołądkowymi?

Szybko, szybciej, najszybciej! To dewiza życiowa wielu dzisiejszych ludzi. Stres, chroniczny brak czasu i nieprzywiązywanie wagi do niczego innego oprócz pracy powodują, że coraz częściej nie patrzymy na to co jemy, jeśli jest podane wystarczająco szybko. Fast foody królują w diecie tych z nas, dla których praca stoi na pierwszym miejscu.

brzuch

Autor: Biomed
Źródło: IBSS BIOMED

Jednak nasze organizmy, a w szczególności żołądki nie są przystosowane do takiego trybu życia i jedzenia. Żołądek woli dłuższe biesiady, od szybkich i krótkich posiłków. Przez to, niestety, bardzo często naszemu życiu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe – w ten sposób żołądek i organizm mówią nam, że czas w końcu zmniejszyć obroty i zacząć dbać o siebie.

Jak jednak zlikwidować nieprzyjemności związane z dolegliwościami żołądkowymi zanim jeszcze zmienimy na dobre nasz tryb życia?

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości jest zgaga – czyli zbyt wysoki poziom kwasów trawiennych w żołądku. Objawia się to wyraźnym pieczeniem w przełyku i w ostrych stanach może być bardzo nieprzyjemne. Jeżeli cierpisz na zgagę, to postaraj się w dniu, w którym cię dopadła, unikać jedzenia w formie stałej – przyjmuj jedynie płyny, które skutecznie zapobiegną ewentualnemu odwodnieniu. Jeżeli jednak musisz zjeść coś, to wybierz coś lekkostrawnego – na przykład dietetyczne sucharki, nieposolony ryż, czy lekkie owoce – takie jak nasze polskie jabłka. Z pewnością będziesz musiał unikać tłustych i ostrych potraw jak ognia. Spore ilości wody niegazowanej również wspomogą odzyskanie równowagi

żołądek

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadkach, w których dolegliwości są stałe – koniecznie skonsultuj się z lekarzem! Dość często przewlekłe dolegliwości związane z trawieniem spowodowane są uszkodzeniem wątroby, która między innymi pełni w organizmie funkcję filtracyjną i metaboliczną. Duże ilości tłustego jedzenia i alkoholu potrafią uszkodzić wątrobę. Na tego typu dolegliwości pomaga z kolei essentiale forte, ziołowy lek dostępny bez recepty. Wspomaga on regenerację wątroby i pozwala uzyskać szybszą równowagę metabolizmu.

Podsumowując – aby całkowicie zlikwidować dolegliwości żołądkowe i ustabilizować metabolizm na poprawnym poziomie, potrzebna będzie nam zmiana trybu życia, którą leki mogą jedynie wspomagać. Niestety, tak to już jest, że procesy negatywne w organizmie zachodzą dość szybko, a ich odwrócenie wymaga ogromnej pracy i samozaparcia. Niemniej jednak, praca ta opłaca się i z pewnością zwróci się wielokrotnie, gwarantując nam zdrowie i dobre samopoczucie na długie lata.