Bóle menstrualne – jak sobie ulżyć?

Ból brzucha występujący podczas okresu jest określany mianem bólu menstruacyjnego i dotyka większość kobiet. Dla niektórych jest to lekki i prawie nic nie znaczący ból, ale dla wielu kobiet to poważny problem z którym walczą różnymi sposobami. Na szczęście jest kilka sposób na walkę z bólem brzucha, który jest wynikiem bolesnej menstruacji. Jednym z najbardziej znanych jest branie leków przeciwbólowych. Jest to szybkie i dobre rozwiązanie, ale nie można przesadzać z ilością przyjmowanych leków, ponieważ mogą być niebezpieczne.

Bóle menstruacyjne

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

Najlepiej przyjmować taki leki jak No-spa, które są skierowane głównie do walki z bólami menstruacyjnymi i pomagają wielu kobietom, jest to znany i dobrze przebadany lek, który daje natychmiastowy efekt i jest przy tym bardzo bezpieczny. Wiele kobiet woli, jednak stosować inne rozwiązania, na przykład naturalne środki rozkurczowe i przeciwbólowe. Takimi środkiem jest na przykład rumianek, który wykazuje lekkie działanie przeciwbólowe, picie naparu z rumianka może, więc pomóc zwalczyć uciążliwy ból brzucha podczas menstruacji. Także mięta czy melisa pomagają.

Warto pamiętać, że zioła najlepiej zacząć pić na dwa lub trzy dni przed spodziewaną miesiączką, w innym przypadku mogą nie pomóc i tak czy owak potrzebna będzie No-spa bądź inny lek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Dobrym sposobem na bóle menstruacyjne jest także masaż brzucha, można go wykonać przy pomocy olejków, dzięki temu jest bardziej efektywny i lepiej działa. Można też zastosować gorące lub ciepłe okłady na brzuch, ale lepiej nie stosować gorących kąpieli, które tylko pogarszają sprawę i są przyczyną większego bólu brzucha podczas okresu!

lekarz

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

Można zrobić sobie okłady z ręcznika i maczać go w naparze z jakiś ziół, które mają przyjemny oraz kojący zapach! Pomagają także lekkie ćwiczenia, ponieważ pomagają one rozluźnić bolący brzuch. Takimi lekkimi ćwiczeniami są na przykład przysiady, skłony, spokojny spacer – nie może to być nic forsujące i bardzo męczącego, a raczej delikatna aktywność, która pomoże walczyć z bólem brzucha! Jeżeli problem bólów brzucha podczas menstruacji jest bardzo poważny i ból brzucha często przeszkadza to może okazać się, że przyczyną są na przykład hormony i potrzebne jest leczenie.

Wielu kobietom podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza się odczuwalność bólów brzucha w trakcie okresu i jest to bardzo częsty sposób stosowany przez kobiety w różnym wieku. W razie takiej możliwości warto, więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem i zasięgnąć porady lekarza ginekologa.