Walka z trądzikiem – i Ty możesz ją wygrać

Młodzi ludzie bywają szczególnie krytyczni wobec siebie, przewrażliwieni i pełni kompleksów. To w wieku nastoletnim zazwyczaj mamy ich najwięcej. Tymczasem ciało kilkunastolatka wcale sprawy nie ułatwia. Zazwyczaj nie wygląda ono dobrze – jest nieproporcjonalne, a skóra i włosy często przetłuszczają się. Nierzadkim problemem bywa wówczas trądzik. Pojawia się on już w okolicach dwunastego czy trzynastego roku życia i potrafi uporczywie nękać do matury, a nawet dłużej. Walka z trądzikiem często przeciąga się, nie przynosi efektów, a młody człowiek staje się coraz bardziej zrozpaczony, pełen kompleksów i zamknięty w sobie. Czuje się nieatrakcyjny, „naznaczony”, gorszy od rówieśników, niezasługujący na zainteresowanie.

trądzik różowaty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Jest to tym bardziej znaczące, że to w tym wieku zazwyczaj kształtuje się poczucie własnej wartości, a długotrwała i bezskuteczna walka z trądzikiem potrafi je mocno zaniżyć na długie lata. Pół biedy, gdy problem dotyczy młodych kobiet – one mogą niedoskonałości choć w pewnym stopniu zamaskować makijażem. Chłopcy niestety nie mają tego komfortu.

Co więc robić, jeśli jesteśmy rodzicem osoby dotkniętej trądzikiem lub nią samą? Jak zaradzić temu problemowi?

Po pierwsze, powinniśmy poradzić się specjalisty, dermatologa, choć pomocne bywają również kosmetyczki. Ten z pewnością przypisze odpowiednie, czasem niestety kosztowne preparaty, dzięki którym nasza walka z trądzikiem nabierze nowego wymiaru. Lekarstwa te powinniśmy stosować regularnie i konsekwentnie, ściśle według zaleceń. Niestety pierwszy preparat może nie przynieść oczekiwanej poprawy. Czasem musimy wypróbować ich kilka, by wreszcie osiągnąć pożądany efekt. Niekiedy potrzebne są nawet naprawdę silne środki, ingerujące wręcz w cały organizm.

twarz

Autor: 123rf
Źródło: 123rf

Dobrze jest jednak nie liczyć wyłącznie na lekarza, a samemu zapoznać się z tematyką i podejmować pewne kroki. O wielu kwestiach możemy na przykład przeczytać w Internecie, gdzie swoimi doświadczeniami dzielą się osoby, których walka z trądzikiem już się zakończyła. Tam też kupimy różne potrzebne preparaty, kosmetyki, których nie dostaniemy w zwykłych sklepach i drogeriach, a które mogą się okazać naprawdę pomocne. Pamiętajmy jednak, by korzystać jedynie z zaufanych i pewnych źródeł. Nie stosujmy preparatów zakupionych od podejrzanych sprzedawców, to może okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia. Nie nabierajmy się też na duże przeceny i promocje w niepewnych sklepach internetowych – w takim wypadku oszczędność może przynieść naprawdę tragiczne skutki.