Przyczyny otyłości – gdzie ich szukać?

Obecnie panuje moda na bycie fit. Ludzie coraz bardziej dbają o swoje zdrowie, samopoczucie, o figurę. W mediach najczęściej promowane są osoby szczupłe, zgrabne, to one przedstawianie są jako symbol atrakcyjności. Tymczasem ci z nadwagą często czują się pomijani, zepchnięci na margines, po prostu gorsi.

Z jednej strony może to dobrze – w końcu szczupli są zazwyczaj zdrowsi, żyją dłużej, mają więcej energii. Warto więc dążyć do zdrowej sylwetki. Z drugiej jednak strony często zapominamy, że przyczyny otyłości bywają bardzo rozmaite. Niektórzy z nas bardzo chcieliby być szczuplejsi, ale jest to dla nich wręcz nieosiągalne. Takie problemy mają na przykład osoby z chorobami tarczycy.

biegacz

Autor: Peter Mooney
Źródło: http://www.flickr.com

Tymczasem w społeczeństwie zaobserwować można tendencję do czarno-białego oceniania ludzi otyłych. Uważamy ich za leniwych, o słabym charakterze i braku silnej woli. Niepotrafiących zapanować nad swoim organizmem i swoimi zachciankami. A przecież to nie do końca tak wygląda. W rzeczywistości przyczyny otyłości nie są tak oczywiste jak nam się wydaje. Nasze organizmy różnią się od siebie. Niektórzy są z natury szczupli, a nawet mają niedowagę, podczas gdy inni niestety muszą się dużo napracować, by stracić choć kilka kilogramów, a efekty i tak ciężko dostrzec. To zależy między innymi od szybkości przemiany materii u danej osoby. Jednak nie do końca. Czasem bywa, że osoba szczupła nagle zaczyna bez powodu szybko tyć. Wówczas przyczyny otyłości mogą niestety tkwić w pogorszeniu stanu zdrowia. Tutaj powinien wkroczyć lekarz. Warto wykonać liczne badania i dowiedzieć się, jaka jest przyczyna. Może się okazać, że nadwaga to tylko jeden z licznych problemów, jakie nas jeszcze czekają.

Zanim jednak wyciągniemy takie wnioski, zastanówmy się, czy po prostu zbytnio sobie nie pobłażamy. Może zawsze mieliśmy pod dostatkiem wysiłku fizycznego, a ostatnio to zaniedbaliśmy? Może kiedyś jedliśmy bardziej rozsądnie, nasz jadłospis był przemyślany? A może naszemu trybowi życia brakuje regularności? Koniecznie o tym pomyślmy. Przyczyny otyłości bywają bardziej trywialne niż nam się wydaje. Zanim więc zaczniemy ich się dopatrywać nie wiadomo gdzie, spróbujmy zastosować proste i znane wszystkim zasady dotyczące zdrowego żywienia. Jedzmy częściej, a mniejsze porcje. Ćwiczmy codziennie – przynajmniej kilkanaście minut. Ograniczmy słodycze, przekąski, fast foody i alkohol na rzecz owoców i warzyw. Niech nasz tryb życia będzie bardziej przemyślany i zaplanowany, a z pewnością zauważymy wkrótce poprawę.