Płyn do higieny intymnej – dlaczego go używać?

Odpowiednia higiena intymna to nie tylko częste mycie, ale również stosowanie specjalnych kosmetyków. Używanie specjalnego żelu zamiast mydła, może uchronić nas przed infekcjami i podrażnieniami.

kobieta w bieliźnie

Autor: Alan Rampton
Źródło: http://www.flickr.com
Dlaczego nie należy używać mydła do higieny intymnej?

Poziom PH pochwy wynosi od 3,5 do 4,4. Taki odczyn to naturalna ochrona przed drobnoustrojami i bakteriami, które w tak kwaśnym środowisku nie mogą się rozmnażać. Dlaczego więc mydło nie jest korzystne do higieny intymnej? Ze względu na jego zasadowość. Ponieważ zmywa nie tylko brud, ale również ochronną warstwę, może przyczynić się do stworzenia wymarzonych warunków dla bakterii, a wtedy nietrudno o mało przyjemne infekcje.

Ponadto tradycyjny kosmetyk, który doskonale sprawdza się do mycia ciała czy rąk, negatywnie wpływa na poziom nawilżenia okolic intymnych, co może doprowadzić do uszkodzeń czy otarć naskórka. Często dodawane są do nich substancje zapachowe i barwniki, które z kolei u niektórych osób wywoływać mogą reakcję alergiczną. Dlatego też zdecydowanie lepiej postawić na specjalny żel do higieny intymnej.

Dlaczego warto używać specjalnych kosmetyków?

PH błony śluzowej pochwy oraz poziom jej nawilżenia zależy od wielu czynników, do których należą m. in. menstruacja, ciąża, przyjmowanie antybiotyków, a nawet niewłaściwa bielizna, czy intensywne ćwiczenia fizyczne. Każdy z nich przyczynić się może do zmiany flory bakteryjnej pochwy, a w efekcie wywołać różnego rodzaju infekcje lub podrażnienia delikatnej skóry.

Specjalne kosmetyki przeznaczone do higieny intymnej nie tylko zapewniają utrzymanie ochronnej warstwy o kwaśnym odczynie, ale często zawierają też dobroczynne bakterie. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy nasz organizm jest osłabiony, bo właśnie wtedy wzrasta ryzyko pojawienia się infekcji.

kobieta podczas kąpieli w wannie

Autor: iStock
Źródło: iStock

Jak dbać o higienę?

Żel do higieny intymnej to oczywiście nie wszystko. Trzeba też pamiętać, aby do mycia okolic intymnych nie używać gąbek, ani myjek, które są siedliskiem bakterii i grzybów. Ponadto kosmetyk do higieny intymnej należy rozprowadzać od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu. Przed zmianą tamponu, podpaski, czy nawet skorzystania z toalety należy umyć ręce, a w czasie menstruacji trzeba podmywać się częściej niż raz dziennie, bo jest to czas podwyższonego ryzyka infekcji.

Ponadto warto zrezygnować z obcisłych ubrań i bielizny, a także unikać odzieży uszytej z mało przewiewnego materiału – najlepsze rozwiązanie to bawełna, która zapewni oddychalność skórze.