Najlepsze akcesoria dla naszych pociech

Butelki dla niemowląt – jakie będą najlepsze dla naszego dziecka? Chociaż kompletowanie wyprawki dla niemowlaka wielu kobietom sprawia przyjemność, to duża ilość produktów i akcesoriów pomocnych w pielęgnacji, jakie dostępne są w sklepach, może przyprawić o zawrót głowy. Bardzo często problem dotyczy butelek dla niemowląt. Jakie wybrać?

butelka dla dziecka ze smoczkiem

Autor: Loni Townsend
Źródło: http://www.flickr.com
Szklana czy z plastiku

Oprócz butelek szklanych i plastikowych, w sklepach możemy znaleźć również te z silikonu – które z nich będą najlepsze? Szklane łatwo umyć, nie odbarwiają się nawet pod wpływem soków marchewkowych, jednak są ciężkie i łatwo je rozbić. Będą dobrym rozwiązaniem w pierwszych miesiącach życia, kiedy niemowlę karmi rodzic.

Nieco starsze dzieci często same trzymają butelkę, dlatego warto wtedy postarać się o lekkie naczynie z plastiku lub silikonu, a dodatkowym ułatwieniem dla malucha będzie otwór w środku. Czym się różnią? Głównie twardością. Butelka silikonowa ma nieco bardziej miękkie ścianki, dzięki czemu można za jej pomocą dozować pokarm dziecku. Zarówno jedna, jak i druga jest wytrzymała i nie tłucze się, jednak mogą na nich pojawiać się przebarwienia z soków.

Smoczek

Smoczki powinny być dobierane zależnie od wieku dziecka i zmieniającej się diety malucha. Na początek najlepsze będą te z najmniejszą dziurką która zapewni wolny przepływ płynu. Kilkumiesięczne niemowlęta zazwyczaj piją już soki, dlatego należy wtedy postarać się o smoczki z nieco większym przepływem. Zasadniczo do wyboru mamy te wykonane z kauczuku oraz silikonowe, ale większą popularnością cieszą się te ostatnie, ponieważ nie mają smaku, ani zapachu.

niemowlak

Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com

Niezależnie od tego, czy wybieramy smoczek o kształcie wydłużonym, czy też ten bardziej spłaszczony i krótszy, powinniśmy pamiętać o jego regularnym wyparzaniu. Jeśli zostanie uszkodzony, trzeba go od razu wyrzucić.

Laktator – potrzebny czy nie?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy laktator jest niezbędny, czy też stanowi tylko niepotrzebny gadżet. Zdania są podzielone. Niektóre kobiety nie mają problemów z laktacją, a ich dzieci od początku doskonale radzą sobie ze ssaniem. Jednak bywa też tak, że niektóre dzieci mają trudności z pierwszymi posiłkami lub nie potrafią prawidłowo chwycić piersi.

Często problem ten dotyczy wcześniaków. W takiej sytuacji laktator jest niezbędny, bo pobudza gruczoły do produkcji mleka i w ten sposób zastępuje dziecko. Przed porodem warto sprawdzić, czy szpital ma na wyposażeniu laktatory. W przeciwnym razie lepiej jest mieć własny, oczywiście musi być dobrej jakości, aby spełnił swoje zadanie.