Letnie grille a owady – jak z nimi walczyć?

Latem wiele imprez i przyjęć odbywa się w ogrodzie. Wysoka temperatura oraz słońce zachęcają do spędzania czasu na dworze, dlatego tak chętnie przyjmujemy naszych gości na grillu. Aby spotkanie zostało zaliczone do udanych, musimy przygotować pyszne jedzenie oraz zastanowić się nad ochroną przed natrętnymi owadami.

samica komara

Autor: OliBac
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli impreza przedłuży się do godzin wieczornych z pewnością pojawią się na niej nieproszeni goście, jak komary, meszki, ćmy. Co więc zastosować latem na grillu?

Moskitiera zakładana na altanę

W dużym ogrodzie często znajduje się altana, w której mamy miejsce na stół i krzesła. Obok możemy postawić grill i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić gości na przyjęcie. Taka drewniana konstrukcja umożliwia zastosowanie fizycznych środków ochronnych przed owadami – np. możemy zamontować moskitierę. Jeśli dodatkowo użyjemy także odstraszacz komarów, nie powinniśmy obawiać się ukąszeń i swędzących bąbli.

Ważne jest także dopasowanie rozmiaru moskitiery do wielkości altany, ponieważ materiał musi szczelnie przykrywać wszystkie otwory. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że żaden owad nie przeszkodzi nam w kolacji ze znajomymi. Moskitierę możesz kupić w internecie lub wielu sklepach stacjonarnych, które sprzedają akcesoria ogrodowe.

Odstraszacze komarów – co wybrać?

moskitiera

Autor: Oknoplast Sp. z o.o.
Źródło: Oknoplast Sp. z o.o.

Organizując przyjęcie na dworze, warto także zainteresować się odstraszaczem komarów. Takie urządzenia wydzielają ultradźwięki, które są niesłyszalne dla człowieka, ale drażnią zmysły owadów i je w ten sposób odstraszają. Odstraszacz może być zasilany prądem lub bateriami albo także akumulatorami. Jeśli planujesz imprezę na tarasie i będziesz mieć dostęp do kontaktu, to wtedy możesz użyć urządzenie zasilane czystym prądem.

Nie są to drogie gadżety, a z ich działania z pewnością będziesz zadowolony. Jednak nie sprawdzą się one na dużym terenie, gdzie dźwięk może rozchodzić się w różne strony, przez co owady nie będą nas co prawda atakowały z jednej strony, ale podlecą do nas z drugiej. W takiej sytuacji możemy wybrać kilka środków ochronnych, czyli oprócz elektrycznego urządzenia użyć także kosmetyku, którego zapach drażni owady.

Kompleksowe podejście do sprawy z pewnością pomoże nam uporać się z natrętnymi, nieproszonymi gośćmi.

Ostatnią opcją, którą możemy ci zaproponować, są zapachowe kadzidełka. Zapala się je, a następnie wydziela się z nich dym, który odstrasza komary. Zapach jest w miarę znośny dla ludzi, jednak osoby, które są wrażliwe na dym, nie powinny tego sprzętu używać.