Jak wspomóc układ krążenia?

Wiek dwudziesty był czasem niezwykle szybkich zmian społecznych i kulturowych, do których nasz gatunek nie przywykł przez cały czas swojego istnienia. Niezwykle szybko rozwijająca się technika i zmieniający się z dnia na dzień styl życia wymogły na ówczesnych (a także na współczesnych) ludziach zdecydowaną zmianę tempa i stosunku do życia.

Autor: Agropharm

Tak nagłe zmiany niestety nie przeszły niezauważone – nasze organizmy i ciała potrzebują kilku pokoleń, aby ewolucja zrobiła swoje i przystosowała się do nowych warunków pracy organizmu. Z tego też powodu coraz więcej ludzi cierpi na tak zwane choroby cywilizacyjne, czyli wynikające właśnie ze stylu i tempa życia – coraz szybszego, ciągle zabieganego, w nieustannym stresie, bez chwili wytchnienia. Co więc nasz czeka w przyszłości i jak temu zaradzić?

Jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych jest problem z krążeniem. Już ponad połowa społeczeństwa (w tym zdecydowanie więcej kobiet) skarży się na problemy z tak zwanymi „ciężkimi nogami”. Zignorowanie takiego objawu ewidentnego problemu żylnego może prowadzić w przyszłości do bardzo przykrych konsekwencji!

listki z tabletkami

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

Jakie są najczęstsze przyczyny takich problemów?

Ciągłe stanie lub siedzenie, utrzymywanie jednostajnej pozycji i brak ruchu – to najczęstsze, jednak nie jedyne przyczyny problemów z krążeniem w kończynach dolnych. Ważną rolę odgrywają również uwarunkowania genetyczne, których niestety nie przeskoczymy, ale także niezbyt dobra dieta, a nawet sposób naszego ubierania się (dotyczy to niestety głównie kobiet – kwestia noszenia butów na wysokim obcasie czy bardzo obcisłych ubrań).

Ważnym elementem powodującym problemy jest nieprawidłowy sposób siedzenia – gdy siedzimy z podkurczonymi lub podwiniętymi nogami, a także zakładamy „nogi na nogę”, jesteśmy na szybkiej drodze do wywołania problemów z krążeniem.

Autor: Agropharm

A w jaki sposób możemy sobie pomóc?

W najprostszy sposób – odwiedźmy aptekę i sprawdźmy, jakie leki na krążenie bez recepty zaoferuje nam farmaceuta. Profilaktyka zawsze będzie lepsza i łatwiejsza, niż ewentualne późniejsze leczenie. Jeżeli nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na zmianę stylu życia, czy pracy, która wymaga od nas jednostajnej pozycji, to spacery zdziałają cuda – dwudziesto-trzydziesto minutowy spacer po pracy potrafi zdziałać cuda.

Podobnie będzie oddziaływać na nasz układ krążenia pływanie. Nie musimy nawet ćwiczyć każdego dnia – wystarczy trzy razy w tygodniu, aby dać ulgę układowi krążenia, a także poprawić naszą ogólną sprawność i samopoczucie.