Opieka nad starszymi osobami – co się przydaje?

Wiele osób musi koniecznie opiekować się starszymi członkami swojej rodziny. Pomocy mogą potrzebować dziadkowie, ale nie tylko, bowiem mogą to być wujkowie czy rodzicie, w końcu różne choroby oraz problemy zdrowotne dotykają osób w różnym wieku. Czasami zdarza się także, że niedyspozycja jest tylko chwilowa i po jakimś czasie mija, ale większość osób starszych tak czy owak potrzebuje stałej pomocy oraz opieki.

Autor: Domzdrowia.pl

Opieka nad starszą oraz schorowaną osobą nie jest łatwym zajęciem i aby móc spełnić swój obowiązek należycie trzeba zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. Na pewno ważne jest określenie czy starsza osoba jest w stanie samodzielnie korzystać z toalety oraz z łazienki.

Jeżeli nie to na pewno przydadzą się specjalne pieluchomajtki dla dorosłych, a na noc najlepiej jest zakupić dodatkowo podkłady higieniczne, które zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo. Podkłady higieniczne do kupienia są w prawie każdej aptece, a ich cena jest stosunkowo niska, pomagają one utrzymać łóżku i materac w absolutnej czystości także w czasie nocy! Tak samo jak pieluchomajtki muszą one koniecznie być wymieniane od razu, kiedy zostają zabrudzone, ale zapewniają spokojny sen i są specjalnie zabezpieczone. Pod spodem znajduje się najczęściej specjalna powłoka, które uniemożliwia ich przesuwanie się i przemakanie!

kobiety

Autor: Alex E. Proimos
Źródło: http://www.flickr.com

Czasami konieczne okazuje się załatwienie dla danej osoby wózka inwalidzkiego, taki wózek można zakupić, ale jeżeli nie jest on koniecznie potrzebny przez cały czas, albo choroba jest tylko chwilowa to można go wypożyczyć. Obecnie otwiera się wiele sklepów, które w ofercie mają wypożyczanie wózków, ale nie tylko, ponieważ wypożyczają one także kule do chodzenia czy tak zwane balkoniki. Na pewno przydadzą się także specjalne podkłady do karmienia osoby, jeżeli nie jest ona w stanie wstać z łóżka samodzielnie.

Na pewno przydają się także pewne kwalifikacje w opiece nad starszymi, ale przecież nie każdy je ma no i też nie każdy chce je robić, ze względu na to, że pracuje, nie ma czasu czy też nie ma pieniędzy. Jeżeli, więc nie wiesz jak powinna wyglądać opieka nad starszą osobą, wtedy lepiej jest zrezygnować z tego pomysłu! Wiele jest pielęgniarek, które opiekują się chętnie starszymi osobami, dlatego czasami lepiej jest skorzystać z takiej usługi niż próbować samemu. W sytuacji, kiedy mieszkasz daleko od osoby, która wymaga opieki można także zapisać starsza osobę do domu opieki. W takim miejscu osoby starsze mają towarzystwo, a dodatkowo są pod stałą opieką wykwalifikowanych pracowników.