Rynek leków bez recepty w naszym kraju.

Od pewnego czasu w aptekach dostępna jest coraz większa liczba leków, które można kupić bez recepty. Leki te zaliczane są do tak zwanych leków OTC, czyli takich, które można stosować samodzielnie w określonych przypadkach, oczywiście zgodnie z zaleceniami podawanymi przez producenta. Jedną z dróg współczesnej medycyny jest właśnie przesunięcie leczenia w prostych przypadkach na pacjenta, dlatego też wiele leków, które jeszcze do niedawna były dostępne tylko i wyłącznie na receptę, obecnie można bez problemów kupić w każdej aptece.

tabletki

Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

Zapewne stoi za tym też chęć większych zysków koncernów farmaceutycznych – wiele osób z różnych powodów unika chodzenia do lekarza, ale jeśli będą mogli jakiś preparat kupić po prostu w aptece, to tak zrobią. Jednak większa powszechność lekarstw wymaga także większej świadomości pacjentów, a z tym różnie niestety bywa. Wprawdzie producent w każdym leku umieszcza ulotkę z dawkowaniem, zastosowaniem i możliwymi skutkami ubocznymi, ale mało kto takie ulotki czyta.

Obecnie leki bez recepty można kupić w każdej aptece, od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się także ich zakupy przez internet. W przypadku takich lekarstw prawo nie zabrania takiej formy handlu nimi, więc internetowe apteki rozwijają sie jak grzyby po deszczu, oferując znacznie korzystniejsze ceny, niż stacjonarne. Poza tym zakupy w nich są bardzo wygodne, nie trzeba nigdzie wychodzić z domu, a zamówiona przesyłka po kilku dniach dojdzie na miejsce.

Leki bez recepty wykorzystywane są na różne dolegliwości. Najczęściej stosuje się je w przypadku pojawienia się bólu, gorączki czy objawów przeziębienia, ale równie popularne stają się leki wzmacniające wątrobę, serce czy też układ pokarmowy. Zawierają mniejszą ilość substancji czynnych, niż tradycyjne leki, mogą więc być bezpiecznie używane, chociaż trzeba pamiętać o zasadzie, że jeśli dolegliwości nie przejdą w ciągu kilku dni, to należy jednak skonsultować to z lekarzem.

Pigułki

Autor: Patrik Nygren
Źródło: http://www.flickr.com

Wiele firm farmaceutycznych zaczyna także oferować specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji, w których składzie można znaleźć znacznie więcej substancji czynnych niż w produktach zwykłych firm kosmetycznych. Dostępne są one również najczęściej bez recepty, ale wymagają pewnej wiedzy przy stosowaniu. Na przykład Grupa Adamed, jeden z większych producentów leków w naszym kraju ma w swojej ofercie krem oeparol hydrosense, zawierający szereg składników nawilżających, pomagających podczas codziennej pielęgnacji normalnej i mieszanej skóry.