Higiena jamy ustnej – jakie produkty stosować?

Od dzieciństwa jesteśmy upominani, aby szczotkować zęby po każdym posiłku, a szczególnie przed pójściem spać. Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa w profilaktyce związanej z dbaniem o piękny zgryz. Zęby niestety nie odbudowują się same i jeśli pozwolimy na rozwój bakterii lub infekcji, nie pozostanie nam nic innego jak udanie się do specjalisty – dentysty.

Jak skutecznie pozbyć się próchnicy?

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Pasta z fluorem

Ostatnio bardzo modne są pasty wybielające, ale powinniśmy podchodzić do nich z dozą ostrożności. Jeśli pasta do zębów zawiera składniki o silnym działaniu, mogą one uszkodzić szkliwo i doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Najlepiej przez zakupem danego produktu skonsultować się ze swoim dentystą, aby potwierdził, że szczotkowanie zębów nam nie zaszkodzi. Nie rezygnujmy także z fluoru, który ostatnio odrzucają osoby mające problemy z tarczycą.

Pasta do zębów z jego dodatkiem zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji bakteryjnych. Ten pierwiastek wchodzi także w skład naszych kości, a więc i zębów, dlatego stosowanie go z umiarem nie odbije się niekorzystnie na naszym zdrowiu.

Nitka dentystyczna i płyn do ust – czy to naprawdę konieczne?

dentysta

Źródło: pixabay

Wiele osób ogranicza dbanie o zęby wyłącznie do ich szczotkowania. Jednak to nie wystarcza i nie uchroni nas przed rozwojem baterii i infekcji. Higiena jamy ustnej obejmuje również użycie płynu do ust przynajmniej raz dziennie po wieczornym, ostatnim posiłku. Najlepiej aby płyn był używany także po śniadaniu i po obiedzie, ale jeśli nie na to czasu, koniecznie postarajmy się sięgać po płyn przynajmniej wieczorem.

Kolejnym elementem higieny jamy ustnej jest także używanie nici dentystycznej. Niestety, korzystanie z samej szczoteczki nie pomoże nam pozbyć się wszystkich pozostałości i okruchów jedzenia, które może utkwić nam między zębami. A jeśli coś tam zostanie, stanie się pożywką do rozwoju bakterii. Higiena jamy ustnej powinna opierać się na eliminowaniu bakterii, więc korzystajmy z nici.

Innym sposobem na zapobieganie rozwojowi bakterii jest także okresowe płukanie jamy ustnej zaparzonym wywarem z rumianku, który ma sprawdzone działanie antybakteryjne. Jego używanie pomoże ci także uporać się z nieprzyjemnym zapachem z ust, który bardzo często powstaje właśnie z powodu nieodpowiedniej higieny jamy ustnej.

Zastanów się, jak podchodzisz do higieny jamy ustnej oraz czy naprawdę dbasz o zdrowie swoich zębów.